NOT KNOWN FACTS ABOUT BADANIE OCT OKA

Not known Facts About Badanie oct oka

Not known Facts About Badanie oct oka

Blog Article

Interpretacja wyników OCT jest zadaniem wymagającym specjalistycznej wiedzy, ponieważ dane uzyskane z badania muszą być porównane z wynikami wzorcowymi.

Następnie prosi się pacjenta o zajęcie pozycji siedzącej bezpośrednio przed aparatem i umieszczenie brody na specjalnej podpórce. Samo badanie nie trwa długo. Zazwyczaj jest to około kilkunastu minut. Co więcej – można je powtarzać wiele razy, ponieważ jest całkowicie bezpieczne. Można na nie kierować osoby w każdym wieku.

Badanie OCT pozwala na ocenę narządu wzroku – powtarzalny pomiar grubości siatkówki. Jest zaliczane do grupy badań obrazowych i wykonuje je lekarz okulista. Specjalne urządzenie umożliwia specjaliście sprawdzenie przedniej i tylnej części gałki oka i plamki żółtej.

Badanie OCT może być z powodzeniem wykonywane u każdego bez względu na wiek, a nawet badanie oct cena u kobiet w ciąży. Jeśli istnieje taka potrzeba, może być też wielokrotnie powtarzane, np. gdy chcemy monitorować przebieg choroby. Wykonując takie badanie kilkukrotnie w danym okresie czasu, lekarz może ocenić czy choroba publishępuje.

Znajduje się on w tylnym biegunie oka, a wszelkie patologiczne zmiany się w nim rozwijające, upośledzają ostrość wzroku.

Age-associated Macular Degeneration, czyli zwyrodnienie plamki żółtej) czy retinopatii cukrzycowej jest bardzo ważne. Badaniu mogą się poddawać również kobiety w ciąży – nie powoduje ono żadnych efektów ubocznych. Nie ma zasadniczych przeciwwskazań do jego wykonania. Nie ma również potrzeby kwalifikacji przez lekarza rodzinnego.

Umożliwia to bardzo wczesne wykrycie zmian w przedniej i tylnej części gałki ocznej, w tym rogówki, kąta przesączania, plamki, nerwu wzrokowego i siatkówki. Dzięki badaniu OCT możliwe jest m.in.

Badanie wzroku OCT przeprowadza się przede wszystkim u pacjentów z obrzękiem lub zwyrodnieniem plamki żółtej, nowotworami oraz zmianami cukrzycowymi na dnie oka.

OCT oka jest nowoczesnym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce chorób narządu widzenia i przy kwalifikacji do laserowej korekcji wad wzroku. Poddaje ono ocenie narząd wzroku Pacjenta.

Badanie OCT – wyniki Wyniki, które uzyskamy, powinien zawsze zinterpretować specjalista. Sam wynik jest zazwyczaj dość obszerny, dlatego niemożliwa jest jego samodzielna interpretacja. Nie ma sensu przeszukiwać stron internetowych w nadziei, że znajdziemy specjalny klucz, który dodatkowo pomoże wystawić sobie samemu diagnozę.

Samodzielna interpretacja nigdy nie jest wskazana i zawsze należy pozostawić ją lekarzowi kierującemu na badanie.

Badanie OCT jest szybkie, bezbolesne i bezpieczne. Przed jego rozpoczęciem stosuje się niekiedy krople, które rozszerzają źrenice. Osoba badana siada przed urządzeniem i umieszcza brodę na podpórce.

OCT oka jest jednym z badań, które można wykonać bezpłatnie. Aby jednak skorzystać z badania OCT na NFZ, konieczne jest skierowanie od lekarza.

Badanie OCT, potocznie nazywane tomografią oka, posiada stosunkowo krótką historię. Początki tej metody diagnostycznej sięgają początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku.

Report this page